piątek, 30 grudnia 2011

Kotły jedno- czy dwufunkcyjne?

Przed takim dylematem stają osoby, które chcą zakupić kocioł gazowy. Kocioł jednofunkcyjny zasila jedynie instalację grzewczą, a dwufunkcyjny podgrzewa również wodę użytkową.

Budowa obu rodzajów kotłów jest bardzo podobna. Spaliny powstałe w wyniku spalania gazu ogrzewają wodę przepływającą przez kocioł. Woda ta kierowana jest do instalacji c.o. W kotłach dwufunkcyjnych dodatkowo występują dwa elementy:
  • płytowy wymiennik ciepła - urządzenie niewielkich rozmiarów zamontowane w kotle, w którym następuje ogrzanie zimnej wody użytkowej gorącą z instalacji grzewczej;
  • zawór trójdrogowy - jego zadaniem jest kierowanie ciepłej wody do instalacji c.o. lub do wymiennika ciepła, gdzie ogrzewa wodę użytkową. Zawór uruchamiany jest przez czujnik, który reaguje na odkręcenie wody w kranie.
Zawór trójdrogowy montowany jest już również prawie we wszystkich kotłach jednofunkcyjnych. Producenci wychodzą nam na przeciw wiedząc, że kotły te często mają współpracować z zasobnikiem wody użytkowej. Podgrzewacz pojemnościowy ma wbudowany wymiennik ciepła, najczęściej w postaci wężownicy grzewczej, dzięki któremu gorąca woda z kotła może ogrzewać wodę użytkową. Podgrzewacz może być w postaci wiszącej, większe można ustawić pod lub obok kotła.

Jakie są zalety i wady obu modeli kotłów?
Kocioł dwufunkcyjny jest tańszy niż kocioł jednofunkcyjny z podgrzewaczem. Zajmuje mniej miejsca, można go zamontować nawet w kuchni. A ogrzewa taką ilość wody, jaka jest w danym momencie potrzebna, co przyczynia się do oszczędności. Jednak istnieją pewne minusy. Z powodu braku cyrkulacji ciepłej wody nieraz trzeba czekać, aż do kranu dotrze ciepła woda. A do uruchomienia zaworu trójdrogowego potrzebny jest silny strumień wody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.