wtorek, 4 października 2011

Masz wodę w piwnicy - zrób drenaż wewnętrzny!

Ulewne deszcze padające przez całe lato dały się we znaki wielu właścicielom domów. Niektórym piwnice po prostu nie wysychały przez całe dwa miesiące. Aby pozbyć się problemu i być spokojnym o jesień i zimę warto pomyśleć o drenażu wodnym. Jak go wykonać i dlaczego jest dobrym rozwiązaniem?

Drenaż wewnętrzny polega na rozciągnięciu rur perforowanych, które zbierają wodę z okolic fundamentu. Otoczone są one żwirem, a ich odpływ odprowadzany jest na zewnątrz budynku. System odprowadzeniowy można wykonać bez zrywania podłogi lub pod podłoga na wysokości ław fundamentowych.

Ten pierwszy sposób warto zastosować w przypadku, gdy zrywanie podłogi jest bardzo trudne - wykonana jest np. z lastryka lub gdy położone są ładne płytki i szkoda nam rozkuwać całej podłogi. Wówczas rury systemu drenażowego rozciągamy tylko przy ławach fundamentowych. Można też położyć je  pod podłogą, ale w takim przypadku będzie ich niewiele i wystarczy rozkuć tylko te miejsca, gdzie będą przebiegać rury. Jeśli nie szkoda nam podłogi, a piwnica jest dość wysoka można położyć system drenażowy na podłodze.

Najlepiej jednak wykonując drenaż zerwać całą podłogę i swobodnie, na przestrzeni całej piwnicy, ułożyć rury drenażowe. Grunt z pod podłogi trzeba wybrać na odpowiednią głębokość - rury będą na wysokości górnej krawędzi ław fundamentowych, ale pod rurami musi być miejsce na 15-20 cm. podsypkę ze żwiru i piasku lub warstwę betonu. Podsypka musi otaczać rury z każdej strony na grubość 15-20 cm. Rury układa się spadkiem 0,5% w kierunku studzienek zbiorczych.
Zanim więc kolejny raz będziesz mieć wodę w piwnicy zastanów się czy nie warto wykonać drenaż wewnętrzny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.