czwartek, 22 września 2011

Doprowadzenie wody do domu

Odkręcamy kran i oczekujemy, że popłynie z niego woda. Aby jednak tak się stało, woda musi być odpowiednio doprowadzona do naszego domu.
Jeśli mieszkamy na terenie, gdzie jest lokalna sieć wodociągowa to sytuacja jest prosta. Każdy nowy dom powinien być do niej podłączony. Oczywiście wykonanie przyłącza wymaga uzyskania pozwoleń i jest trochę kosztowne.
Jakie są zalety wody dostarczanej przez zakłady  wodociągowe? Taka woda jest bardzo starannie badania, musi przecież odpowiadać wysokim wymaganiom stawianym wodzie pitnej. Istnieje też małe prawdopodobieństwo zanieczyszczenia wody miejskiej ściekami z nieszczelnych szamb.

Ale i tak wiele osób tęskni za czasami, gdy każdy miał swoją studnie i z niej czerpał wodę. Smaku takiej wody nie można nawet porównać z woda z wodociągu.  I nadal na terenach, gdzie nie ma wodociągów ludzie muszą kopać studnie, aby do swojego domu doprowadzić wodę pitną.
Zanim zaczniemy kopać studnię trzeba zapoznać się z warunkami gruntowo-wodnymi na działce, aby wiedzieć na jakiej głębokości znajdują się wody gruntowe, gdzie zlokalizować studnię i jaką powinna mieć głębokość. Wykonać studnię to jedna sprawa, a druga to doprowadzić tę wodę do domu. W tym celu korzystamy z pompy samozasysającej, a jeśli woda jest na głębokości większej niż 8 m. to z pompy głębinowej. Aby zmniejszyć koszty często stosuje się hydrofory, czyli pompy ze zbiornikiem powietrzno-wodnym i przekaźnikiem. Dzięki zbiornikowi pompa nie włącza się za każdym razem, gdy odkręcimy kran. Najpierw pobierana jest woda ze zbiornika, a gdy już się skończy ponownie uruchamia się pompa i napełnia zbiornik, aż do otrzymania odpowiedniego ciśnienia powietrza w zbiorniku.

Jeśli chodzi o koszty, to za wodę z wodociągu musimy płacić regularnie i to coraz wyższe stawki. Natomiast za wodę ze studni płacimy tyle ile zużyjemy prądu niezbędnego do jej dostarczenia do domu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.