wtorek, 28 czerwca 2016

Czy kominek może ogrzać dom?


Czy można ogrzać dom kominkiem? Krótko mówiąc, tak. Musimy jednak kupić odpowiedni rodzaj wkładu kominkowego, oraz rozprowadzić z niego ciepło do wszystkich pomieszczeń.

Przed decyzją o założeniu ogrzewania kominkowego, najpierw weźmy pod uwagę wielkość naszego domu. Jeśli jest to duży dom, taki powyżej 120 m 2, to warto, aby kominek nie był jedynym źródłem ogrzewania. Chociaż jest on wstanie ogrzać większe domy, to jednak wymagałoby to ciągłego pilnowania paleniska aby nie wygasało, zwłaszcza przy większych mrozach.

Gdy jednak nasz dom nie jest zbyt duży i zdecydowaliśmy się na ogrzewanie go kominkiem, to powinniśmy dodatkowo zainstalować do niego system DGP,  który rozprowadzi ciepłe powietrze do dalszych pomieszczeń. Na czym to polega?

System DGP (Dystrybucji Gorącego Powietrza), to system składający się z turbiny i zaizolowanych rur aluminiowych. Tymi rurami rozprowadza się ciepłe powietrze gromadzone w obudowie nad wkładem kominkowym. Turbina służy do wymuszenia przepływu powietrza tak, by zdołało ono dotrzeć do najdalszych pomieszczeń. Zaizolowane rury dobrze jest rozprowadzić jeszcze przed wykończeniem domu. Można je wtedy ukryć w suficie i ścianach. Jeśli dom jest parterowy, możemy z powodzeniem, rozprowadzić takie rury na strychu. Strych daje nam możliwość instalacji DGP w już wykończonych pomieszczeniach.

Innym sposobem na rozprowadzenie ciepła z kominka, jest zakup wkładu kominkowego z płaszczem wodnym. Będzie on wtedy pełnił rolę kotła podgrzewającego wodę. Gorącą wodę rozprowadzamy do grzejników, stosując taką samą instalację wodno – grzewczą, jak w wypadku kotłów CO. Należy pamiętać, by zastosować odpowiednie zabezpieczenia, takie jak na przykład: otwarte naczynie wyrównawcze. Ciśnienie wody podczas ogrzewania wzrasta i bez odpowiednich zabezpieczeń mogłoby rozsadzić taki kominek. Dlatego właśnie stosuje się otwarte naczynie wyrównawcze, które zabezpiecza przed niekontrolowanym wzrostem ciśnienia.

W kominkach palimy drewnem albo brykietem drzewnym. Jest to więc tańszy i bardziej ekologiczny sposób ogrzewania domu niż kotły na paliwa stałe, takie jak węgiel. Mamy dziś ogromny wybór wkładów kominkowych o dużej mocy grzewczej. Dlatego możemy zastanowić się, czy w naszym domu także moglibyśmy zastosować ogrzewanie kominkowe.  

Artykuł powstał z pomocą: http://www.kominkisklep.com/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.