czwartek, 8 września 2016

Ogrzewanie w łazience


W ostatnim czasie coraz bardziej upowszechnia się instalacja ogrzewania podłogowego. Rezygnujemy więc z grzejników i dzięki temu mamy do wykorzystania większą powierzchnię w domu. Jednak jeśli chodzi o łazienkę, to tam lepiej jest zostawić chociaż jeden grzejnik. Dlaczego?

W łazience także robi się zwykle instalację ogrzewania podłogowego, dzięki której możemy chodzić po ciepłej posadzce, a rozlana woda szybko z niej odparuje. Jednak łazienka to także miejsce, gdzie wieszamy mokre ręczniki. Jeśli więc mamy w niej dodatkowo zawieszony na ścianie grzejnik, możemy na nim rozłożyć mokry ręcznik, który z pewnością szybko przeschnie. Można więc powiedzieć, że łazienkowy grzejnik pełni także funkcję wieszaka i suszarki na ręczniki.

Najczęściej wybieranymi łazienkowymi grzejnikami, są te w formie tzw. drabinek. Zbudowane są z pionowych kolektorów, połączonych poziomymi rurkami. Taki układ rurek jest bardzo praktyczny, pozwala na zawieszanie na nim, nawet sporego ręcznika. Najczęściej są to grzejniki stalowe, zabezpieczone powłokami antykorozyjnymi, które są znacznie bardziej odporne na wilgoć niż grzejniki pokojowych. Oto niektóre modele takich grzejników:


Ale czym, oprócz wyglądu grzejnika, sugerować się, gdy będziemy go wybierać do swojej łazienki? Warto brać pod uwagę wielkość łazienki oraz to, czy ma ona dodatkowe źródło ciepła – na przykład podłogówkę. Odpowiednio do tych czynników dobieramy moc grzewczą danego grzejnika. Ze względu na dużą wilgotność, w łazience powinna panować temperatura około 24 stopni Celsjusza. Jeśli zamierzamy dodatkowo coś na tym grzejniku wysuszyć, to w czasie suszenia, należy te moc zwiększać.

Moc danego grzejnika, nie jest zależna od jego wielkości. Dlatego trzeba zwracać uwagę, na informacje producenta, zamieszczone w instrukcji. Dla łazienek znajdujących się na obrzeżach budynku, bez ogrzewania podłogowego, trzeba na pewno dobrać grzejnik o większej mocy. Natomiast dla tych, w których grzejnik będzie nam służył tylko za suszarkę na ręczniki, ta moc może być mniejsza. Niektóre grzejniki mają również funkcję, która pozwala na włączenie ich do prądu i nagrzanie poza sezonem grzewczym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.