czwartek, 22 grudnia 2016

Dobór grzejników do instalacji CO - stal czy aluminium?

Obmyślając renowację instalacji grzewczej, albo wykonanie nowej, potrzebujemy, możliwie najlepszych pomysłów na zastosowanie grzejników. Pragniemy, żeby w mieszkaniach ciepło było równomiernie rozprowadzone po całym mieszkaniu, a grzejniki były jak najwydajniejsze pod względem energetycznym. Jak więc prawidłowo dobrać grzejniki do już istniejącej instalacji grzewczej?Gdy chodzi nam o sprawność energetyczną, to metal, z jakiego zrobiony jest nasz grzejnik, nie robi w zasadzie żadnej różnicy. Zarówno aluminiowe grzejniki modułowe, jak i grzejniki stalowe dobrze emitują ciepło. Nie oznacza to oczywiście, że wszystko jedno, które grzejniki zamontujemy bo i tak będzie wspaniale, niekoniecznie.

Grzejniki aluminiowe często nie mają zastosowania w instalacji co z elementami miedzianymi. Producenci grzejników dosyć często nie udzielają wtedy gwarancji na taki grzejnik, ponieważ takie połączenie skutkuje korozją chemiczną. Skutek jest taki, że aluminium się utlenia i złącza gwintowane się rozszczelniają, natomiast miedź pokrywa się nalotem. Taka instalacja może też głośno pracować ze względu na wytwarzane gazy.

Dopasowując kaloryfer trzeba także brać pod uwagę, czy instalacja jest zamknięta, czy otwarta. Do otwartej dostaje się powietrze, który z czasem może niszczyć stal. Wtedy, najlepiej będzie zamontować grzejniki wykonane z aluminium, gdyż mają zastosowanie zarówno do zamkniętych, jak i otwartych instalacji. Aluminium nie koroduje pod wpływem powietrza.

Grzejniki wykonane ze stali, będą dobrym rozwiązaniem, w przypadku, gdy zależy nam na optymalnym ich rozłożeniu w mieszkaniu. Wśród stalowych grzejników jest na rynku ogromny zakres wymiarów. Możesz także zaplanować niższy, ale za to grubszy, dzięki czemu zachowamy takie same wydajności, jak w sytuacji większego powierzchniowo grzejnika. Ma to sens, na przykład, gdy pole na grzejnik jest niewielkie, ze względu na np. Wnękę.

Wybierając grzejniki wykonane z aluminium nie mamy możności wyboru grubości. Żeby zachować zaplanowane parametry mocy, musi on składać się z określonej ilości skręconych razem elementów. Niewątpliwym plusem jest jednak jego niewielka waga. Łatwo można je odczepić i przetransportować w przypadku remontu.

Kupując grzejnik, dobrze jest brać pod uwagę projekt instalacji grzewczej. Projekt wyznacza popyt budynku na ciepło. Zwykle taki projekt zaleca także rodzaj grzejników. Gdy natomiast nie posiadasz projektu, popytaj się specjalistów, którzy robią instalacje hydrauliczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.