czwartek, 8 września 2011

Izolacja instalacji sanitarnych

Izolacja instalacji grzewczej i instalacji ciepłej wody użytkowej jest nieodzowna. Dlaczego? Otóż pozwala znacznie zaoszczędzić straty ciepła. Poza tym izolacja chroni rury przed korozją, skraplaniu się pary wodnej, a także wycisza prace instalacji, co ma znaczenie także w przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnych.

Jaki rodzaj izolacji instalacji sanitarnej wybrać (instalacje sanitarne Lublin)? Wszystko zależy od materiału z jakiego poprowadzone są rury, od temperatury w pomieszczeniu, w którym są poprowadzone rury oraz od rodzaju instalacji. Dokonując wyboru otuliny należy zwracać uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła - misi być jak najniższy oraz współczynnik przenikania dyfuzyjnego pary wodnej - im wyższy tym lepszy.







Najczęściej stosowane rodzaje izolacji to:
  • otuliny z pianki polietylenowej. Jest to trwała izolacja zachowująca swoje właściwości zarówno w bardzo niskich (do -80°C) oraz w wysokich (do +105°C).Jest odporna na wilgoć.
  • otuliny z pianki poliuretanowej. Zachowuje właściwości w temperaturze od - 50°C do +135°C. Ponieważ pianka ta łatwo chłonie wilgoć i jest sztywna nie nadaje się do izolacji rur na zewnątrz budynku.
Stosuje się również izolacje z kauczuku, styropianu, wełny szklanej czy mineralnej.
Izolacje najlepiej zakładać już po próbie szczelności, wówczas nie ma zagrożenia, że trzeba ja będzie ponownie zdejmować. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.